23 Kasım 2008 Pazar

Bazen Kaybetmek Belki de Kazanmaktır...

Fenerbahçe Acıbadem'in bu sezon şampiyonluk yarışında diğer rakiplerindne bir adım geride kaldığı herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Peki Fenerbahçe Acıbadem'in bu görüntüyü terse çevirmek için yapabileceği ne var. Aslında en büyük avantajı elindeki mücadeleci kadro, belki kağıt üzerinde rakipleri kadar kariyerli iyi isimlerden oluşmuyor ama bazen sonuna kadar mücadeleyi bırakmayan bir takım olması, Fenerbahçe Acıbadem'in diğer rakipleri ile başabaş mücadele edebilmesinin en büyük sebebi.

Şimdi Eczacıbaşı Zentiva maçının değerlendirmesi ile bunun ne alakası va diyeceksiniz. Aslında çok alakası var , muhteşem oynanan bir ilk set , daha sonra üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi oynanan 2. set , sonlarına doğru heyecan fırtınasına dönüşen 3. set... Aslında voleybol adına mücadelenin güzel olduğu bir maç izledik, Fenerbahçe Acıbadem ilk seti kusursuz oynadı nerdeyse. Servisleri etkili kullanarak Eczacıbaşı Zentiva'nın rahat oyun kurmasını engellediler. Bu çok önemliydi çünkü böyle bir rakibe rahat hücum kurma izini verirseniz , sonunuz hüsran olur. Zaten sonraki setlerde Fenerbahçe Acıbadem bu rahatlığı Eczacıbaşı Zentiva'ya verince 3-1 kaybetti maçı.

Aslında Fenerbahçe Acıbadem'in Eczacıbaşı Zentiva'yı yenmek çok büyük taktiksel hamlelere ihtiyacı yoktu. Zaten Üzeyir Hoca, Oksana ve Valeriya'yı bir arada oynatarak yapılabilecek en mantıklı hamleyi yapmıştı, halen daha iyi bir yedek olacağına inandığım Nisa'nın bunca hafta neden ilk 6'da oyuna başladığını anlayamadım. Hal böyle olunca kontenjana takılan oyuncu Vesna Tomasevic oldu, Marina Tumas'ın smaçöre kayması ile Vesna'nın yokluğunu pek hissetmedi Sarı-Lacivert'li ekip. Dedik ya süper taktiksel hamlelere gerek yoktu bu maçı kazanmak için , gelen servisleri iyi karşılamak ve atılan servisleri mümkün olduğunca sert ve rakibin oyununu bozacak bir yapıda atmak kilitti. Fenerbahçe Acıbadem bunu ilk sette çok iyi başardı, servis ve manşet başarılarına bir de iyi blok tutmayı ekleyince ilk seti rahat aldılar. Ancak 2. set ile birlikte etkisiz servislerin geri dönüşü genelde sayı oldu Fenerbahçe Acıbadem'e . Neticede karşınızdaki rakip Eczacıbaşı olunca , böyle rahat oyun kurmalarına izin vermenin sonucu , doğal olarak bu oluyor.

Fenerbahçe Acıbadem için sadece kaybedilmiş bir maç bu. Ama ilk sette oynanan oyun ilerisi için ışık verdi. Bu takımın CEV Cup'ı almaması için hiçbir neden yok bence, abartmıyorum ama ligimizn kalitesi CEV Cup'tan daha iyi çünkü.

Bu kadar yazdıktan sonra kazanana yer vermemek ayıp olur. Eczacıbaşı Zentiva , Francia ve Vesna önderliğinde 2. set ile birlikte gayet iyi toparladı , 3. sette Esra'nın ve son sette Neriman'ın performansları da öne çıktı. Özellikle Esra zaman zaman arkadan çıkardığı toplar ve aldığı iyi manşetlerle galibiyette kritik rol oynadı. Metcalf'in yokluğunda Neriman boşluğu gayet iyi doldur, böyle genç oyuncularımızın performansı ülke voleybolumuz için çok umut verici cidden. Neticede ilk 6 takımın her an birbirini yenebleceği güzel bir ligimiz var. Bize düşen arkamıza yaslanıp bu güzel maçların keyfini çıkartmak.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...