7 Ekim 2008 Salı

Bayanlar Voleybol Ligi Zirve Değerlendirmesi

Fenerbahçe Acıbadem

Son 2 sezonun ikincisi Fenerbahçe Acıbadem bu sene kadroda bir çok değişiklik yaptı.
Öncelikle Adnan Kıstak'la yollar ayrılarak yerine Telekom'dan antrenör Üzeyir Özdurak getirildi.

Sırp smaçörler Anja Spasojevic ve Vesna Tomasevic alındı. Özellikle Anja çok iyi bir smaçör ve çok iyi bir transfer. İtalya'da oynadığı takımlarda en etkili oyuncu olmuştur.
Smaç servisleri etkili, hücumda top öldürme yüzdesi çok yüksek. Manşetlerinin de iyi olması servis karşılamada ve savunmada bir avantaj.

Diğer bir smaçör Vesna Tomasevic ise yine etkili servisleriyle dikkat çekiyor, savunmasında zaman zaman sorun yaşayabilir ama o da hücumda çok iyi, bloklarda da çok top tutma özelliğine sahip.

Pasörler Azeri Guliyeva ve Azeri asıllı Türk oyuncu Nisa Kuliyeva.
Geçen sene çok oynayamayan Guliyeva iyi bir pasör olduğunu bu sene gösterecekdir diye tahmin ediyorum. Sakatlığını atlatmasıyla birlikte, takımı en iyi şekilde oynatmaya ve tecrübesini sahaya yansıtmaya başlayacak.

Nisa 140 kez Türk milli takım formasını giymiş, Guliyeva'yı yedekleyebilecek, zor zamanlarda oyuna dahil olabilecek biri. Hazırlık maçlarının başlarında uyum sorunu yaşadı ama daha sonra takım arkadaşlarına uygun paslar atabildi. Köşelere daha fazla pas atıyor,ortayı da zaman zaman unutmaması gerekir. Bir ipte iki cambaz oynamazdı Pelin Çelik’le yolları ayırma .kararı Fenerbahçe Acıbadem için ne kadar doğru ise , Nisa’nın alınması da o derece doğru bir harekettir.


Libero Korotenko, geçen sene kaldığı yerden devam ediyor, takımın geçen sene büyük sorun yaşadığı manşetlerde Korotenko gibi bir libero olması avantaj, Kendisini 2 sene önceki kadroda yer alan Nicole Davis’e benzetiyorum ben … Yedek olarak da yıllardır milli takımda ve Vakıfbank'da izlediğimiz Necla Güçlü Esepaşa Beşiktaş’tan yaptığı bir diğer transfer oldu Fenerbahçe Acıbadem’in. Özellikle 2 liberolu sisteme dönülmesi gündemdeyken, artık sahadaki liberonun iyi olduğu kadar yedek liberonuzun iyi olması da gerekiyor. Bu noktada gene mantıklı bir transfer hamlesi olarak görüyorum ben Necla transferini.

Bu senenin flaş transferlerinden biri kuşkusuz Eda Erdem. Gelecek gelmeyecek derken büyük uğraşlarla transfer edildi. 500.000 YTL bonservis bedeli ve 2 oyuncu karşılığında alındı BJK’den. Sanırım Voleybol liglerinden rekor bir ücret bu. Eda son zamanların kendinden bahsettiren en yetenekli genç oyuncularından biri . Şahsi kanaatim önümüzdeki yıllarda tıpkı Neslihan Darnel gibi Avrupa’da da adından sıkça söz ettirecek bir oyuncu olacağı yönünde Bu sebeple bu transferin önemi tartışılmaz bile. Eda tarafından bakarsak olaya yaptığı açıklamalardan anladığımız kadarıyla o da şu an oynamak istediği yerde. Bu durum onun performansını da olumlu etkileyecektir mutlaka. Çiğdem, Eda, milli takımda gösterdiği iyi performansıyla dikkat çeken genç oyuncu Ergül Avcı ve Duygu Sipahioğlu ile orta alanı oldukça kuvvetlendirdi Fenerbahçe Acıbadem. 2 numarada Seda'dan çok şeyler bekliyorum, gerçek Seda'yı sakatlıklar, formsuzluklar nedeniyle geçen senelerde gösteremedi.Bu sene milli takımdaki performansıyla dikkatlerini üstüne çekti, bunu sezon içine de yansıtacağını düşünüyorum.

Marina Tumas'ın takımdaki 3. senesi, yabancı sınırına takılan oyuncu olacak, zaman zaman oyunda görebileceğiz onu.

Bu sene rakiplerin ses getiren transferlerinin yanında takımın bu yeni yapılanması çok eleştirildi. Özellikle Acıbadem’in sponsorluğuna ciddi tepkiler gelmeye başlamışken yapılan Eda ve Ergül transferleri , bunun üzerine hazırlık maçlarında ortaya konan iyi performans taraftarın gönlüne su serpti. Fenerbahçe Acıbadem gerçek bir takım olma yolunda. Rakip takımların kadrolarıyla kıyaslayınca zor görünse de şampiyonluk yolunda elinden geleni yapacağını düşünüyorum, şampiyon olamasa da şampiyonluğu belirlemede çok etkili bir takım olacak Fenerbahçe Acıbadem.


Türk Telekom


Pasör ; Bahar Mert
Smaçörler ; Natalya Mammadova – Melis Hemşeri (Güldeniz Önal)
Ortalar ; Nilay Konar (Özlem Özçelik) – Maja Poljak
Pasör Çaprazı ; Taismary Aguero
Libero ; Funda Bilge

Geçen sezon çok istediği şampiyonluğa ulaşamayan Türk Telekom bu sene oldukça iddialı bir kadro kurdu.
Pasör Bahar en tecrübeli Türk oyunculardan birisi.Milli takımı kendi isteğiyle gençlere yer açılsın diye bıraktı.Yeteneği ve tecrübesi en büyük avantajı.Ama bazen kendisinden beklenmeyecek hatalarda yapıyor.
Yeni transfer edilen Özlem Özçelik Türkiye’nin en tecrübeli orta oyuncularından.O da artık kariyerinin sonlarını yaşıyor ve kariyerini Telekom ile şampiyonluk yaşayarak bitirmek istiyor.İlk altıda Nilay Konar mı yoksa Özlem Özçelik mi olacak , bu kesin değil ama ben Nilay Konar’ın olacağını düşünüyorum. Nilay Konar ve Özlem Özçelik çok etlkili orta oyuncular değillerdir. Özellikle Özlem gençliğinde çok daha etkiliydi. Fakat Telekom’da yeterince hücum silahı var o yüzden bu oyuncuların hücum gücünün düşük olması dezavantaj oluşturmaz ama bloklarını ve defansif görevlerini yaptıkları sürece.

Diğer orta oyuncu Maja Poljak ise üst düzey kupalar kazanmış bir oyuncu.Orta oyuncular bazında dünyanın* en iyileri arasında. Telekom’a büyük bir güç kattığı gerçek.
Türk Telekom bu sezon smaçör pozisyonunu baştan aşağı yeniledi. Türk oyuncular Melis Hemşeri ve Güldeniz Önal’ın yanına Azeri yıldız Natalya Mammadova transfer edildi. Telekom Olga Kubassevich’ide transfer etti fakat Türkiye’de ilk 6 da 3 yabancı olabileceğinden ve bu yabancılar Poljak ,Mammadova ve Aguero olacağından Olga yedekte olacak.

İlk altıda smaçör pozisyonunda Mammadova ve – Güldeniz,Melis ikilisinden birisi olacağını düşünüyorum. Melis Hemşeri aynı zamanda manşeti iyi olan Türk smaçörlerdendir.
Libero Funda Bilgi ise Türkiye’nin Gülden ve Nihan’dan sonra gelen iyi liberolarından.

Pasör çaprazı mevkiinde ise bir dünya yıldızı olan Aguero var.Geçen yıl takımın tüm yükü Aguero üzerindeydi ve o da bu yükü kaldırmayı başaramadı bunun sonucunda Telekom şampiyon olamadı.
Ama bu sezon yükünü hafifletecek transferler yapıldı.Telekom şüphesiz ki geçen yıldan daha iyi ve bu Aguero’nun performansını daha da yükseltecektir.
Türk Telekom’un 2 ve 4 numaradan hücum güçleri oldukça yüksek olacaktır.

Kağıt üzerinde bakacak olursak Türk Telekom çok iyi bir kadro oluşturdu. Onları ilgilendirecek kilit nokta iyi takım olup olamayacakları. Eğer bunu başarırlarsa Türkiye ve Avrupa’da önlerinde fazla takım duramaz , ama başaramazlarsa tam bir hayal kırıklığı olacaklar.Bu tip yıldızlar topluluğu takımlarda iyi bir takım havası yakalanınca başarılarda zaten otomatikman geliyor.

Her takım için geçerli olan takım ruhuna sahip olmak bu sefer Telekom’u daha çok ilgilendiriyor gibi. Bu noktada Hüseyin Doğanyüz’e çok iş düşecek.

Eczacıbaşı ZentivaPasör ; Naz Aydemir
Smaçörler ; Esra Gümüş –Mirka Francia
Ortalar ; Gökçen Denkel – Vesna Çitakoviç
Pasör çaprazı ; Nancy Metcalf (Neriman Özsoy)
Libero ; Gülden Kayalar

Son şampiyon Eczacıbaşı Zentiva geçen yılki kadrosunu hemen hemen korudu. Haneef ayrıldı Francia geldi.

Türk Telekom’un büyük yatırım yaptığı bu sezonda Eczacıbaşı Zentiva için şampiyon olmak
artık çok daha zor.

Pasör Naz ve smaçör Esra Türk milli takımının değişimezleri arasında.Fakat bu iki oyuncu çokta istikrarlı değiller.Özellikle Türkiye ligindeki takımlara karşı iyi oyunlar çıkarırlarken (bu sezon lig kalitesi de yükseldi , bakalım nasıl olacaklar) Avrupa arenasındaki güçlü takımlara karşı iyi performans göstermiyorlar. Bu sorunu bu sezon aşmak zorundalar yoksa son yıllarda Avrupa da istenilen başarıları yakalayamayan Eczacıbaşı bu senede Avrupa’da hüsran yaşayacak gibi.

Esra ile birlikte diğer smaçör oyuncu olan yeni transfer Francia’nın kariyeri tartışılmaz. Kendisi mükemmel bir oyuncu ama yaşı eski performansını göstermesine engel olacak mı ? Sanırım bunun en iyi cevabını zaman gösterecek. Ama bu kadar üst düzey bir oyuncunun kendisine iyi bakacağını ve yaşının dezavantajını kapatacağını düşünüyorum. Gene de ligdeki mücadelenin sert olacağını ve zorlu Avrupa maratonunu da hesaba katarsak, rotasyona girecek diğer oyuncuların da iyi bir performans göstermesi gerekiyor Eczacıbaşı’nda. Aksi halde tüm sezon boyunca zaman zaman performans dalgalanması yaşaması çok büyük bir ihtimal takımın. Bu dalgalanmanın bu sene affı olacağını sanmıyorum bende.

Orta oyuncu Gökçen Denkel’in ise Türk milli takımında oynamasına rağmen üst düzey bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Zaten orta oyuncular bazında şu an Türk milli takımının elindeki tek kaliteli üst düzey isim Eda Erdem.(Şahsi kanaatimdir  )

Diğer orta oyuncu Vesna Çitakoviç.
Gerçekten hırsı ve yeteneğini çok iyi birleştiriyor.
Tartışmasız dünyanın en iyi orta oyuncularından.Eczacıbaşı’na son 2 yıldır büyük güç ve güven katıyor.

Çapraz Metcalf sakatlıktan sonra bir türlü eski performansını gösteremiyor. Artık bu sezon onun çıkış yılı olmalı.
Libero Gülden ise bu mevkide Dünyanın en iyilerinden , Türk liberolar arasında en iyisi.

Fakat Eczacıbaşı Zentiva takımında Neriman’ın yedek bekletilmesi Türk voleyboluna zarar veriyor.
Çünkü Neriman çok yetenekli ve star potansiyeli taşıyan bir oyuncu.

Çoğu voleybolsever Eczacıbaşı Zentiva’nın bu yetenekli genç oyuncuyu yedekte çürüteceğine başka bir takıma devamlı olarak oynaması için kiralık vermesi gerektiğini düşünüyor , ama Eczacıbaşı bunu da yapmıyor.Neriman için dileğim , umarım bu sezonu da yedekte geçirmez.Yedekte geçirse bile oyuna sonradan girip uzun süreler almalı.*

Eczacıbaşı’nın dezavantajları olsa bile kadrosunun birkaç yıldır beraber olması ve birbirlerini tanıyan bir takım olması en önemlisi bir ekol olmaları , onları zirvenin en büyük adayları arasına sokuyor.

Ama şurası gerçek ki son şampiyon için çok zor bir yıl geçecek.
Vakıfbank Güneş Sigorta


Pasör ; Elif Ağca (Arzu Göllü)
Smaçörler ; Gözde Kırdar (Deniz Hakyemez) – Jelena Nikoliç
Ortalar ; Bahar Toksoy (Duygu Bal) – Kinga Maculewicz
Pasör Çaprazı ; Angelina Grün
Libero ; Nihan Yeldan

Eski oyuncuları olan Elif Ağca transfer edildi. Pasör mevkiinde Arzu (Arzu’nun voleybolu bırakacağına dair söylentiler vardı – bıraktı mı bırakmadı mı bilmiyorum) mu Elif mi olacak emin değilim. Ama Elif’in oynayacağını düşünüyorum.

Smaçör pozisyonunda yer alan yeni transfer Nikoliç’in çokta üst düzey bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Hücum olarak bazen iyi işlere imza atabiliyor ama şu an için en büyük eksiği iyi manşeti olmaması. Bunlar ışığında,bence standart bir smaçör.En önemli gördüğüm özelliği geri hat hücumları iyi durumda.Ama Gözde’ye göre daha etkili olacağını düşünüyorum.

Diğer smaçör Gözde Türk milli takımında da oynamasına rağmen bana göre çok iyi bir smaçör değil.
Eczacı,Fener,Telekom takımlarının smaçör mevkilerindeki oyuncuların Gözde’den üstün olduğunu düşünüyorum. Ama önemli olan tabiî ki oyuncuların üstünlükleri değil takım oyununu ne derece sahaya yansıttıklarıdır.


Orta oyuncular ise Bahar Toksoy Duygu Bal ve Maculewicz olacak.Bahar ve Duygu ikilisinden biri ilk altıda olacak.Diğer orta ise Maculewicz olacak. Maculewicz hücum potansiyeli iyi olan bir oyuncudur.

Libero Nihan Yeldan Gülden ile birlikte Türkiye’nin en iyilerinden.Libero konusunda VGS sıkıntı yaşamayacaktır.

Ve pasör çaprazı…

Angelina Grün.Bir dünya starı en beğendiğim çaprazlardan birisidir.(Aguero ile birlikte)
Kalitesi asla tartışılmaz sıra dışı yeteneği ve harika hücum gücü onu farklı biri yapıyor.Vakıfbank eğer iyi bir takım olabilir ve takımdaki diğer oyuncular Grün’e gerekli yardımı yaparsa çok tehlikeli bir takım olacaktır.Grün gibi özel oyuncular her koçun* kadrosunda görmek isteyeceği oyunculardır.

Geçen yıl Türk sporunda yapılan en flaş yabancı transfer bana göre Pondexter ve Aguero’ydu.
Bu sezon ise VGS ‘nin yaptığı Grün transferi Gordan Giricek ve Seimone Augustus ile birlikte Türkiye’de bu yılın en flaş yabancı transferi arasında yer aldı.

Vakıfbank Güneş Sigorta’nın en büyük avantajı çapraz mevkisinde liderlik özellikleri üst düzey olan mükemmel yetenek Grün’e sahip olmaları. Dezavantajı ise Grün’e ayak uydurabilecek sayıda üst düzey oyuncuya sahip olmamaları. Tabi bu halleri ile Türkiye’de ilk 4 sırada yer alacakları kesin gibi. Ama ilk 4 sıranın kaçıncı sırasında yer alacakları takımdaki diğer oyuncuların Grün’e yardım etme oranına bağlı.

Vakıfbank Güneş Sigorta geçen sezon Türk Telekom’un Aguero’ya bağımlı olması sorununun Grün versiyonunu bu sene yaşayabilir. Ama dediğim gibi Angelina Grün’ün olduğu bir takımın şampiyonluk şansı her zaman vardır.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...