11 Ağustos 2008 Pazartesi

Hedef 2010, hazır mıyız?

Bir hazırlık maçı daha arkada kaldı. Rakip bu sefer daha birkaç gün önce İran'a yenilen Sırbistan'dı. Genel olarak maça iyi başladık, açıkçası savunma direncimizin geçmiş senelere oranla çok dah üst seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Litvanya ve Sırbistan maçlarında görülen en önemli şey buydu bence. Ancak hücum anlamında çok ciddi sıkıntılarımız var, 70 sayı civarına çıkamazsak maç kazanmamız çok zora girebilir.Bu noktada coach Tanjevic'in seçimlerini eleştirmek hakkımız sanırım. Zira takımda Hido'dan başka bir hücum opsiyonu yok nerdeyse. Hido içeri penetre ederek ya kendi atıyor ya da arkadaşlarına pozisyon hazırlıyor. Kerem Tunçeri'nin takıma dönmesiçok güzel ama nedense bir türlü uzunlarımız Kerem'le anlaşamıyor. Geçen sene Real Madrid - Fenerbahçe Ülker maçında kerem'in Real uzunlarını nasıl beslediğini hepimiz gördük; ancak bizim uzunlarımızın da en az o kalitede olduğunu düşünürsek neden bu tarz ikili oyunları yapamadığımızı anlamak çok zor cidden. Diğer konu top Hido'dayken hücum setinin yavaşlaması, neticede Hido çok yetenekli bir oyuncu tamam ama en azından o hücuj ederken diğer oyuncuların hareketlenip ona uygun pozisyon yaratmaları ya da savunmanın dikkati Hido'nun üzerindeyken kendilerini boşa çıkartıp uygun pozisyonu bulmaları gerekir. Maalesef bunu da göremiyoruz takımda. Hızlı hücumlarda Ömer Onan gibi bir silahımız var, ve dikkatimi çeken şey Ömer- Hido ikilisi oyundayken ciddi bir ivme yakalıyoruz.

Guard rotasyonumuz cidden çok kötü, Kerem skorer bir guard değil , Ender'in milli takımda neden oynadığını çözemedim, Engin Atsür'ün de bizim istediğimiz tipte skor katkısı yapan bir guard olmadığı açık. E bu durumda adama sormazlar mı , sen Tutku Açık gibi 1-2-3 oynatabileceğin , savunması üst düzey bir adamı niye almazsın takıma diye. Elimizde Sinan Güler gibi pırıl pırıl bir yetenek var ama kenarda oturtuyoruz , savunması üst düzey hücumda da ne yaptığını bilen ender oyuncularımızdan. Ermal ve Kaya mazeret bildirdiler takıma katılmadılar, Ömer Aşık ve Oğuz Savaş sakatlandı, yerine çağrılacak oyuncu Fatih Solak mıdır ? Ersin Görkem geçen sezonun en başarılı oyuncularından biriydi, macau'daki maçlarda da mücadele gücünü asla düşürmedi aşağıya , her topa girdi birşeyler yapmaya çalıştı. En azından potaya doğru korkusuzca giden , sayı almaya çalışan bir oyuncu. Ama o da yok , Tanjevic'in ne yapmaya çalıştığını anlayan varsa beri gelsin.

Takımın başına geldiği günden beri en büyük başarısı dünya şampiyonasında elde edilen 6.lık , iki Avrupa Şampiyonası'nda da rezalet ötesi bir performans sergiledik. Suçlu Memo oldu, Hido oldu , Mirsad oldu. Ama Tanjevic'in hiç suçu olmadı, elindeki adama uygun set çizmek yerine, benim setim bu; buna uyan oynar , uymayan oynamaz diyen biriyle hangi vizyonu genişleteceğiz acaba merak ediyorum.

Pardon Hedef 2010'du di mi , aceleye ne gerek var......

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...